Dětské náušnice: Jak je správně vybrat a kdy je vhodné nechat dítěti propíchnout uši

detske-nausnice-01

Náušnice jsou oblíbeným doplňkem a často také prvním šperkem, který vaše malá slečna dostane. Uvažujete o nákupu dětských náušnic pro svou dceru, vnučku, neteř nebo malou sestřičku? Poradím vám, na co se při výběru zaměřit – jaký typ náušnic je pro dětské uši nejvhodnější, kdy je vhodné dát dítěti propíchnout uši i to, jaké materiály a zapínání jsou nejbezpečnější.

Kdy je vhodné propíchnout dítěti uši

  1. Různé přístupy a tradice
    Dříve se holčičkám píchala ouška ihned po narození v porodnici, nyní se však doporučuje píchnout uši nejdříve po šestinedělí, nejlépe po první dávce očkování hexavakcínou.  Propichování uší se tedy provádí od 6 týdnů do 10 měsíců, ideální věk je 2-5  měsíců věku, poté již od 6 let.  Je však absolutně v pořádku, když počkáte až vaše malá princezna dosáhne určitého věku a sama projeví o náušnice zájem.
  2. Konzultace s lékařem
    Pokud máte obavy ohledně rizika infekce nebo alergií, je dobré se poradit s pediatrem. Někdy propíchnutí uší nabízí přímo lékař či zdravotní sestra na dětské ambulanci, případně se můžete obrátit na specializované piercingové studio, kde nabízí právě propíchnutí dětských oušek.

Na co se zaměřit při výběru dětských náušnic

  1. Hypoalergenní materiály
    Kůže malého dítěte je mnohem citlivější než u dospělého, proto se doporučují materiály, které minimalizují riziko alergické reakce. V naší nabídce najdete dětské náušnice ze 14karátového žlutého, růžového a bílého zlata, které je pro výrobu dětských náušnic nejvhodnější. Vhodné jsou však i další kovy jako stříbro, chirurgická ocel nebo titan.
  2. Bezpečné a pohodlné zapínání
    Děti bývají aktivní, hodně pobíhají a hrají si. Je tedy důležité zvolit zapínání, u kterého je minimální riziko, že by se náušnice zachytila o oblečení nebo dokonce z ucha vypadla. V mém zlatnictví nabízím zejména dětské náušnice se zapínáním na brizuru, toto zapínání je obecně považováno za nejbezpečnější a pro děti nejvhodnější. Existují však i jiné pohodlné druhy zapínání, které v budoucnu zařadíme také do naší nabídky.
  • Brizura: Tradiční dětské zapínání vhodné i pro ty nejmenší děti, které se zaklapne zepředu. Náušnice se pohodlně zapíná a v uchu drží poměrně pevně.
  • Puzeta (motýlek): Klasické zapínání, které je však vhodné spíše pro starší děti (může se snáze uvolnit).
  • Šroubek: Bezpečná volba, náušnice se při běžném pohybu obvykle neuvolní.
  • Patent: Podobný princip jako brizura, ale zapíná se zezadu, využívá se často u stříbrných a zlatých náušnic pro děti.

Jak vybrat správnou velikost dětských náušnic

Při výběru je třeba zohlednit vnitřní rozměry i velikost ozdoby tak, aby byly přiměřené oušku a věku dítěte. Příliš velké či těžké náušnice mohou tahat, tlačit a vést k podráždění. Obvykle se doporučuje vnitřní výška kolem 8 až 10 mm, avšak vždy berte v potaz individuální anatomii.

Ověřit pohodlnost můžete před nákupem změřením vzdálenosti mezi dírkou v uchu a spodním koncem lalůčku – tuto hodnotu pak porovnejte s vnitřní výškou uvedenou u konkrétního modelu. Těžší šperky mohou být při hrách nebo sportu nepohodlné, proto volte spíše lehké materiály, jako zlato či chirurgickou ocel. Pokud dítě pociťuje otlaky nebo se ucho zanítí, je vhodné zvolit větší či jinak tvarovaný model. Pohodlí a bezpečí jsou pro dětské uši zásadní.

Při výrobě náušnic dbám na největší detaily a rádi vám poradím, jaký model je nejvhodnější pro věk a potřeby vašeho dítěte. Když se zastavíte u mne v kamenné prodejně, můžeme se také domluvit individuálně na zakázkové výrobě přímo pro potřeby vaší malé princezny.

Možnosti při propichování uší

  1. Klasické propíchnutí jehlou u lékaře
    Probíhá obvykle jednorázovou sterilní kanylou nebo injekční jehlou. Jehla je velmi ostrá a má zkosený tvar, takže tkáň ouška propíchne rychle a čistě, bez zbytečného potrhání. Po propíchnutí se do lalůčků vloží první náušnice (nejlépe titanové nebo z bioplastu, případně vlastní přinesené náušnice).
  2. Piercing studio
    Pokud se rozhodnete svěřit tento úkon profesionálům z piercing studia, získáte výhodu maximální hygieny a zkušeností. Vpich probíhá jednorázovou sterilní kanylou. Jehla je velmi ostrá a má zkosený tvar, takže tkáň ouška propíchne rychle a čistě, bez zbytečného potrhání. Po úplném zahojení oušek (cca. 2 měsíce) lze aplikační náušničky z bioplastu nebo titanu vyměnit za „parádní“ náušničky ze zlata. Někteří rodiče volí také tuto možnost zejména pro starší děti nebo u náušnic v jiné části ucha než v lalůčku, které je oblíbené u mladých pubertálních dětí.
  3. Speciální nastřelovací pistole
    Tento způsob je rychlý, dnes se od něj ale spíše ustupuje. Otvor do ouška prorazí přímo konec náušnice, který má kónickou špičku. Tkáň vpichu je spíše potrhaná, ne čistě propíchnutá jako u vpichu jehlou. Náušnice se vkládá přímo do pistole a při „nastřelení“ je okamžitě nasazena v uchu. Zde je velmi důležité dbát na sterilitu a kvalitu náušnice.

detske-nausnice-02

Péče o čerstvě propíchnuté uši

  • Dodržování hygieny: Čerstvě propíchnuté uši je vhodné pravidelně čistit. Dnes se již nedoporučuje čištění silným, desinfekčním roztokem, který by mohl v ráně spálit novou, jemnou kůžičku, která se vytváří, ale doporučuje se používat solný (fyziologický) roztok, který je našemu tělu vlastní, případně speciální antiseptickým přípravkem na rány.
  • Minimalizace manipulace: Dítě by se nemělo zbytečně dotýkat čerstvé dírky nebo náušnice špinavýma rukama, aby se předešlo zavlečení infekce. Dále by se nemělo s náušnicí pohybovat, pouze čistit vznikající stroupky, solným roztokem. Stroupky se tvoří z tkáňového moku, které jsou známkou hojení rány.
  • Výměna náušnice: První výměna se doporučuje zhruba po 6 týdnech, až je ranka dostatečně zahojená. V případě jakékoli komplikace (zarudnutí, hnisání) je vhodné poradit se s pediatrem.

Při jaké příležitosti darovat náušnice dítěti

Dětské náušnice jsou krásným dárkem k různým významným událostem. Často je rodiče pořizují už při narození nebo křtinách, kde představují symbolický rodinný šperk. Mohou však být i originálním dárkem k prvním narozeninám, Vánocům či jiným slavnostním okamžikům, třeba při ukončení školky nebo při nástupu do školy. Zároveň mohou posloužit i jako milá vzpomínka k výročí nebo v době, kdy dítě samo projeví zájem o nošení náušnic. Darování dětských náušnic tak spojuje rodinné tradice s osobním přístupem a stává se cennou památkou, která provází dítě po celý život.

Závěrem

Výběr dětských náušnic je důležitým krokem, ať už je dáváte svému dítěti po narození, nebo až ve chvíli, kdy o ně samo projeví zájem. Dbejte na správný výběr materiálu, vhodné zapínání a nepodceňujte ani následnou péči o čerstvě propíchnuté uši. Při dodržení těchto zásad budete mít jistotu, že se dítě bude s novými náušnicemi cítit pohodlně a bezpečně.

Chcete-li pro své dítě ty nejkvalitnější a nejkrásnější náušnice, prohlédněte si moji kolekci v e-shopu a neváhejte mne kontaktovat s jakýmikoli dotazy či přáními. Rád vám poradím a pomůžu najít ty správné dětské náušnice, které budou nejen stylové, ale i bezpečné.